Lubrykanty.

Temat, który na instagramie podejmowałam już dwa razy. W pierwszym wrzuciłam przykładowe produkty i ucieszył mnie Wasz odzew, że znacie i używacie lub używałyście. W drugim pytałam czy chcecie wpis na ten temat i tu również głosy na TAK😊 Dlatego wrzucam też na bloga.

Postaram się zwięźle i na temat😜 a Wy komentujcie, zadawajcie pytania,

Kiedy ich potrzebujemy:

👉 okres menopauzy, 👉 po porodzie, 👉 okres karmienia piersią, 👉 stosowanie niektórych leków hormonalnych, w tym antykoncepcyjnych, 👉 używanie prezerwatyw – zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia, 👉 nadmierne napięcie MDM.

Czytaj dalej „Lubrykanty.”

„Boisz się porodu?”

Długo się zastanawiałam o czym bym chciała dla Was napisać … Jaką wiedzą się podzielić.

Tematów jest tak wiele, że zaczęłam się stresować (zupełnie bez sensu), że nie potrafię podjąć decyzji.  Zainspirowana Waszymi historiami, Waszymi pytaniami, dotarło do mnie pytanie: czego potrzebuje dziś kobieta. Każda bez wyjątku, choć nawiązanie będzie do dziewczyn które chciałyby zajść w ciążę, tych które właśnie zobaczyły pozytywny test ciążowy, jak i przyszłych mam, które tak jak ja za moment narodzą się po raz drugi, jako kobiety.

Lęk

Ile z Was spotyka się z pytaniem: Czy się boisz? Wiesz, że będzie bolało? Ile historii porodowych usłyszałyście które mrożą krew w żyłach. Ile z Was marzy o cięciu cesarskim, przerażone opowieściami „koleżanek” z pracy, czy forum. Ja również spotykam się z pytaniem czy boję się porodu? Jak do tej pory odpowiadam NIE i chcę być tak przygotowana, aby móc dać tę odpowiedź do ostatniej chwili.

Czytaj dalej „„Boisz się porodu?””

Fizjoterapia w endometriozie.

Jeśli jej doświadczasz wiesz, że z endometriozą związany jest przewlekły ból. Choć poziom jego odczuwania jest bardzo różny. Istnieje również grupa pacjentek, która o jej obecności dowiaduje się przypadkiem np. w trakcie zabiegów operacyjnych w obszarze miednicy, jamy brzusznej. Nie odczuwają one żadnych dolegliwości, ani skutków jej obecności.

Zakładam jednak, że jeśli interesujesz się tematem należysz do grupy kobiet, które szukają informacji jak poprawić swój komfort życia, zdrowia bądź wrócić do formy po zabiegu usunięcia ognisk endometriozy.

Czytaj dalej „Fizjoterapia w endometriozie.”

Prawidłowe nawyki toaletowe.

Do prawidłowych nawyków toaletowych należy:

👉 mikcja(siku) i defekacja(kupa) bez parcia!! 👉 wypróżnianie w prawidłowej pozycji – zwłaszcza defekacja, dlatego używaj stołka, kucajka dzięki któremu kąt zgięcia w st. biodrowych będzie zbliżony do 35🌡a nie 90🌡(wtedy odbytnica nie ulega zagięciu i nie ma dodatkowego oporu)💪 , 👉 dbaj o zdrowie jelit, odpowiednia dieta, ilość płynów, ruch, czasami wsparcie probiotykoterapią pozwoli pozbyć się zaparć,

Czytaj dalej „Prawidłowe nawyki toaletowe.”

Kulki Gejszy – czym są?

Reklamowane jako kulki do stymulacji mięśni dna miednicy, bywa, że nadal polecane przez ginekologów… Dodawane do „leków” na nietrzymanie moczu🤦‍♀️🤷‍♀️

Czy tak jest naprawdę nam służą? Mięśnie dna miednicy zbudowane są z dwóch typów włókien: 👉 tonicznych – (70%) zdolne są do utrzymania długotrwałego napięcia bez objawów zmęczenia, 👉 fazowych – (30%) potrzebne są podczas kichania, kaszlu, podskoku, śmiechu – kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego.

Czytaj dalej „Kulki Gejszy – czym są?”

Wpływ przyjmowanych leków na układ moczowy.

Czy wiesz,,, że przyjmowane przez Ciebie leki mogą wpływać na pojawienie się, lub zaostrzenie objawów ze strony układu moczowego?

Postanowiłam przygotować listę często stosowanych grup leków, które mogą powodować lub nasilać niepożądane objawy. Warto konsultować takie sytuacje z lekarzem prowadzącym i zawsze poinformować o przyjmowanych lekach z terapeutką/tą uroginekologiczną.

Czytaj dalej „Wpływ przyjmowanych leków na układ moczowy.”

Odpieluchowywanie – nocnik vs. nakładka

Ponieważ temat nocnika i nakładki na toaletę wraca do mnie jak bumerang w prywatnych rozmowach, postanowiłam podzielić się kilkoma informacjami publicznie. Odpieluchowywanie budzi wiele emocji… I oczywiście zgadzam się, że to rodzic decyduje i wybiera co dla jego dziecka jest najlepsze. Przedstawiam tu swój punkt widzenia jako fizjoterapeutka, terapeutka uroginekologiczna.

Wiele moich wpisów poświęciłam tematowi wypróżniania, prawidłowej pozycji oraz czym grozi parcie w trakcie defekacji i mikcji. Tak samo jak dla osoby dorosłej ma to znaczenie dla dziecka. Możesz mu utrudniać albo ułatwiać wypróżnianie. Możesz kształtować prawidłowe lub patologiczne nawyki toaletowe.

Domyślasz się już, że nocnik na początek będzie lepszym wyborem – warunkuje on prawidłową postawę do wypróżniania (najbardziej przypomina pozycję kuczną).

Czytaj dalej „Odpieluchowywanie – nocnik vs. nakładka”

Hemoroidy – wstydliwy problem.

Niemal każdy o nich słyszał, część z nas możliwe, że doświadczyła.

Statystycznie problem z żylakami odbytu ma co drugi dorosły Polak. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Czym są? Kogo najczęściej dotyczą? Jak zapobiegać? Jak leczyć?

Temat wstydliwy i przez to często omijany. Postaram się w prosty sposób przybliżyć ten zdrowotny problem.

Czym są HEMOROIDY?

Są to dobrze ukrwione sploty żylne, znajdujące się u ujścia końcowego odcinka jelita grubego. Stanowią naszą anatomię (dopiero ich powiększenie prowadzi do objawów). Te naczynia są nam potrzebne i w 10% zapewniają kontynencję (panowanie nad oddawaniem gazów i kału), uszczelnienie odbytu.

Kiedy mamy do czynienia z patologią?

Tak jak już wspomniałam, wtedy gdy dochodzi do choroby hemoroidalnej (żylaków odbytu).

 Jej objawy:

  • krwawienie z odbytu,
  • dyskomfort,
  • świąt, pieczenie  wokół odbytu,
  • bywa, że z odbytu wychodzą guzki, które nie dają subiektywnych objawów.
Czytaj dalej „Hemoroidy – wstydliwy problem.”

ODDECH W PORODZIE

,, Wystarczy jeden świadomy oddech, by nowy wymiar pojawił się w Twoim życiu”

Eckhart Tolle

Świadomy oddech ma działanie terapeutyczne, daje uczucie spokoju i ma moc uzdrawiania. Stanowi pomost między ciałem i umysłem, między świadomością i podświadomością. Zanim przystąpisz  do ćwiczeń oddechowych powinnaś zrozumieć dlaczego jest on tak istotny w porodzie i co dzięki niemu zyskujesz.

Prawidłowo oddychając:

  • dotleniasz swoje tkanki zaopatrując je w tlen, dzięki temu mniej odczuwasz zmęczenie i ból,
  • działa on rozluźniająco zarówno na Twoje ciało jak i psychikę,
  • zapewniasz odpowiednią ilość tlenu Twemu dziecku, przez co wpływasz bezpośrednio na jego kondycję. Ma to olbrzymie znaczenie w fazie skurczu, kiedy to podaż tlenu przez łożysko jest ograniczona.
  • masz kontrolę nad procesem porodu. Skupiając się na oddechu jesteś bardziej świadoma, masz siłę sprawczą. Robisz to dla Siebie i Twego dziecka. Tylko Ty. Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Jesteś obecna.
Czytaj dalej „ODDECH W PORODZIE”