Higiena po porodzie.

Połóg to szczególny czas dbania o higienę. Położna przygotuje/przygotowała Cię do tego okresu. Ja ze swojej strony również zamieszczam kilka wskazówek.

– dopóki krwawisz unikaj gorących kąpieli, wybieraj ciepły prysznic

– podmywaj się po każdym wypróżnieniu i oddaniu moczu,

– do podmywania korzystaj z wody(sama wystarczy, jeśli jednak wolisz dodać żelu/płynu do higieny intymnej – nie eksperymentuj, wybierz dobrze Ci znany środek – najlepiej naturalny),

Nie wolno używać gąbek i myjek, ponieważ są siedliskiem bakterii. 

Do przemywania rany krocza można używać naparów: z rumianku, z kory dębu, z nagietka, z arniki i z lekkiego roztworu nadmanganianu potasu. Pomóc może również maść nagietkowa oraz środki działające odkażająco i przeciwzapalnie. Po podmyciu się należy pamiętać o dokładnym osuszeniu rany.

– po każdym przemyciu warto spryskać krocze Octeniseptem (5-8 psiknięć), w razie potrzeby nadmiar delikatnie wytrzeć,

– do osuszania wybierz dobrej jakości ręczniki jednorazowe (pamiętaj o zabraniu ich do porodu!!!). Nie wolno pocierać krocza ręcznikiem, osuszaj je bardzo delikatnie – zwłaszcza jeśli krocze było nacięte i są jeszcze szwy.

PAMIĘTAJ : kierunek ruchu od przodu do tyłu!!!!

-jeżeli czujesz potrzebę lepszego nawilżenia okolicy nacięcia, otarcia to po pełnym wygojeniu rany możesz użyć kremu, żelu z kwasem hialuronowym. Dobrą propozycją jest CICATRIDINA krem .

-noś bawełnianą bieliznę bądź jednorazowe majtki z siatki (nie z flizeliny!!!!) oraz stosuj specjalne podpaski poporodowe (jeżeli możesz sobie pozwolić wybieraj te ekologiczne z bawełny organicznej do kupienia m.in TUTAJ), a w kolejnej fazie, kiedy krocze nie będzie mocno krwawić mogą być chusteczki higieniczne – dużo chusteczek!

– podpaski wymieniaj często, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego,

– słyszałaś o wietrzeniu krocza…, musi ono ,,oddychać”. Postaraj się spać bez bielizny, stosuj tylko wkładkę i specjalny podkład jednorazowy. Stosuj tę zasadę również w ciągu dnia. Przez pierwszy tydzień unikaj noszenia spodni, sprawdzi się koszula poporodowa, aby dostęp powietrza był zapewniony.

– staraj się nie siadać przez 2 tygodnie, pamiętaj o tym również przy karmieniu.

– pierwsza mikcja – spróbuj iść siusiu do 6 godzin po porodzie (inaczej prawdopodobnie położna będzie musiała założyć cewnik). Zalegający mocz utrudnia inwolucję macicy o raz wzmaga krwawienie. Ważne więc będzie picie po porodzie.

-pierwsze wypróżnienie może mieć miejsce nawet 3 doby po porodzie. Jeżeli wystąpi trudność nie obawiaj się użyć czopków glicerynowych. Pamiętaj też o odpowiedniej pozycji ułatwiającej wypróżnianie. Unikaj parcia!!!!!!!

– dopóki krocze całkowicie się nie zagoi, należy zrezygnować z seksu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Podwyższona temperatura ciała, utrzymujący się stan podgorączkowy, który nie jest związany z infekcją czy stanem zapalnym piersi.
  • Pojawienie się ropnych odchodów połogowych, które mają nieprzyjemny zapach.
  • Intensywne krwawienie z dróg rodnych.
  • Dokuczliwy ból w podbrzuszu, zwłaszcza taki, który nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
  • W przeciągu trzech tygodni po porodzie okolice szwów są podrażnione.
  • Obserwuje się niepokojące zmiany w wyglądzie rany po nacięciu krocza, takie jak: obrzęk, narastający i pulsujący ból, pojawienie się ropnej wydzieliny z rany, zwiększenie ucieplenia, uczucie rozpierania w okolicy blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *