Pierwszy okres porodu – skurcz najlepszym przyjacielem

Pierwszy okres porodu – otwieranie się Twojego ciała – zgładzanie i rozwieranie szyjki macicy. Powinno ono postępować 0,5-1 cm w ciągu godziny. Aby uznać, że doszło do pełnego rozwarcia, szyjka musi się otworzyć do 10 cm – musisz wiedzieć, że może to trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Rozwarcie szyjki macicy do 3 cm – to tzw faza utajona. Możesz w tym czasie nie odczuwać skurczów, lub czuć je bardzo delikatnie – oznaczają one,że szyjka zaczyna przygotowywać się do porodu. Rozwarcie powyżej 4 cm – skurcze zaczynają być już bardziej odczuwalne – wydłuża się czas ich trwania, skracają się przerwy między nimi. Mogą one występować już co 2 minuty i trwać około 1 minuty – czeka Cię teraz więcej pracy w porodzie, a mniej odpoczynku w przerwie.

Najdłuższe, najmocniejsze, ale tym samym najefektywniejsze skurcze zaczynają się od 7-8 cm rozwarcia. Mogą pojawiać się co minutę lub częściej i trwać ok 1,5 minuty.

Dziewczyny skurcz porodowy jest narzędziem🤰❤,,jest skurcz – jest poród”.

To właśnie skurcze macicy naciskają na kręgosłup dziecka i je wypychają💪
Im silniejsze skurcze tym lepiej dla postępu porodu – tylko musisz z nim współpracować, a nie walczyć. To napierająca główka dziecka powoduje skrócenie i rozwarcie szyjki – im mocniejsze one są i częstsze – tym efektywniej i szybciej dochodzi do rozwarcia.

Skurcz jest narzędziem i przyjacielem porodu.

To właśnie na skurczu dobrze jest delikatnie ruszać miednicą do pomocy mając piłkę, liny, chustę, partnera. Mamy wiele pozycji które można przyjąć by pomóc dziecku i sobie 😊 Świadomy ruch powinien Ci towarzyszyć w każdym skurczu – ruch Twojej miednicy + grawitacja, zwiększa nacisk główki dziecka na szyjkę macicy – wspomagając jej rozwarcie i prawidłowe wstawianie dziecka się do kanału rodnego.

Wczoraj napisałam o tym, że oddech w parciu ma olbrzymie znaczenie. Każdy skurcz to zmniejszona podaż tlenu przez łożysko, dlatego tak ważny jest ODDECH. W trakcie skurczu, kurczy się przylegające do macicy łożysko – „butla z tlenem” Twojego dziecka.
,,Oddychaj dla dziecka”. Świadomie, w trakcie skurczu.

Pracująca przepona wspomaga kurczącą się macicę. Ty pomagasz swemu dziecku oddechem, by zapewnić mu prawidłową podaż tlenu 🙂

Pamiętaj !!! Odpoczywasz między skurczami. Świadomy relaks – wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanymi z postępującym porodem. To czas na dotlenienie mięśni, by zapobiec ich „zakwaszeniu” i zebranie sił na następny skurcz. Wykorzystaj ten czas efektywnie.

Jeżeli chcesz przygotować swoje ciało do porodu zapraszam na wizytę😊
Jeśli chcesz by osoba, która będzie Ci towarzyszyła w porodzie była również przygotowana by pomóc i wesprzeć Cię w tej drodze zabierz ją ze sobą!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *