Operacja. I co dalej?

Dzisiejsza rozmowa z pacjentką, po rozległej operacji ginekologicznej, zmobilizowała mnie do napisania postu z kilkoma wskazówkami dotyczącymi postępowania po ingerencji chirurgicznej.

Możliwe, że część z Was będzie zaskoczona tym co przeczyta.Być może nastąpi też moment irytacji… „Dlaczego nikt w szpitalu mi o tym nie powiedział ? ”. Przyczyną jest niestety niewiedza, nie zła wola – przynajmniej tak podejrzewam.

Postępowanie pooperacyjne różni się w zależności od kraju (wiem, że część z Was mieszka poza Polską dlatego wolę uprzedzić). Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne opiera się na wzorcu niemieckim. Nieco inne podejście do tematu prezentują kraje anglojęzyczne.

Kompresja 


Kompresja na jamę brzuszną poprawia perystaltykę jelit, a w przypadku kobiet po porodzie przyspiesza obkurczanie się macicy. Zaczynamy już w pierwszej dobie, jeżeli pozwolą nam na to dolegliwości bólowe (w skali 0-10 ból może być na 3; 0- brak bólu, 10 to ból trudny do wyobrażenia).

Pozycja leżenia na brzuchu. Jeżeli ciężko jest położyć się płasko, możemy podłożyć poduchę pod biodra.

Pozycja stojąca, w której tułów kładziemy na łóżko – przewieszamy się prze nie (dodatkowo rozluźnia odcinek piersiowy kręgosłupa – co wpływa na laktację – dot. sytuacji poporodowej). Jeżeli jesteście już w domu można to robić przy stole
o odpowiedniej wysokości lub w klęku przy łóżku.

Pozycja na plecach (jeżeli dwie wyżej wymienione są niemożliwe)– na brzuch układamy woreczek z obciążeniem na ok 15 minut – w naszych realiach szpitalnych raczej nieosiągalne – chyba że wcześniej sami sobie taki przygotujemy.

Pionizacja


Pionizacja po cesarskim cięciu 6-8 h przyczynia się do lepszej rekonwalescencji. Po wszystkich pozostałych zabiegach im szybciej tym lepiej – oczywiście przy asekuracji!!

Aktywacja przepony

Najprościej jeśli położymy płasko dłonie po obu stronach klatki piersiowej na dolnych żebrach wykonując na wydechu ich kompresję (lekko ściskamy), na wdechu nabieramy powietrze tak aby żebra rozsunęły się na boki.

Wietrzenie rany– myślę, że nie wymaga to wyjaśnień 😄.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy


Ćwiczenia mięśni dna miednicy wprowadzamy już od pierwszej doby. Po porodzie drogami natury kontrola nad nimi będzie utrudniona 
i jest to normalne, ale próbujemy na tyle, na ile to możliwe. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli potraficie zrobić to poprawnie, po wcześniejszym przygotowaniu w gabinecie.

Blizna


Każda blizna wymaga mobilizacji. Fizjoterapeuta, który prowadzi taką terapię wie kiedy może ją rozpocząć i w jaki sposób poprowadzić. Czasami wystarczy jedna wizyta, na której otrzymacie instruktarz jak sami możecie pracować z blizną w domu.

Dźwiganie


Pierwsze 6 tygodni po operacji (również okres połogu), nie podnosimy niczego cięższego niż 5 kg. Uważajcie z zakupami, sprzątaniem. Drogie mamy, nie nosicie wózka, dziecka w nosidle, wanienki z wodą!!! 
Wy też jesteście ważne!! 
Wasze zdrowie jest tak samo ważne, jak zdrowie Waszego dziecka.💪😊

UWAGA:
Kobiety po porodzie nie powinny siadać 12-14 dni. Tak moje drogie 🙂leżymy, chodzimy, stoimy. Siedzenie w tym czasie działa niekorzystnie na dno miednicy – potraktujcie tę wskazówkę, jako profilaktykę. 
Pytacie często: jak w takim razie wstać z łóżka? Kładziemy się na brzuchu, przechodzimy do czworaków i schodzimy. 
Da się ? 😉

Branie prysznica jest dozwolone. Kąpiel w wannie, korzystanie z basenu oraz stosunki seksualne są dozwolone, dopiero po zakończonej fazie gojenia, nie przed upływem 21-go dnia.

Jeżeli cokolwiek Was niepokoi, nagle pojawi się obrzęk powłok brzusznych, ból, nudności konsultujcie to z lekarzem. Najlepiej wykonać dodatkowo badanie USG.

Mam nadzieję, że skorzystacie z tych kilku wskazówek i udostępnicie tę wiedzę dalej 😄

W razie wątpliwości zapraszam do gabinetu!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *