Chodziki, pchacze i inne cuda …

Pracuję z osobami dorosłymi. Pokoleniem, które często korzystało z chodzików.
Te czasy są już daleko za nami, ale ich konsekwencje obserwuję każdego dnia.

Kochani rodzice i dziadkowie, są kraje w Europie gdzie używanie chodzików jest już zakazane!!To samo powinno stać się z pchaczami i innymi wymysłami firm chcącymi na Was zarobić.

Czym skutkuje korzystanie z chodzika, pchacza lub prowadzenie za rękę ledwo trzymającego pion dziecka?

1.Nieprawidłowy rozwój kręgosłupa i mięśni posturalnych (w przyszłości bardzo duże ryzyko wystąpienia wad postawy).

2.Nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych i stóp dziecka (ryzyko zmian zwyrodnieniowych).

3.Nieprawidłowe ustawianie miednicy.

4.Osłabienie mięśni całego ciała (wzmacniają się poprzez jak najczęstsze przebywanie na podłodze – pełzanie, czworaki, obroty).

5.Ograniczenie bodźców dotykowych , które zapewnia kontakt z podłożem (mają go tylko palce stóp, którymi dziecko się odpycha!). Dziecko nie ćwiczy zmysłu dotyku, przez co może mieć później problem z prawidłową integracją sensoryczną.

6.Problem z utrzymaniem równowagi.

7.Brak wyczucia odległości i świadomości położenia własnego ciała w przestrzeni (dziecko może później chodząc uderzać w ściany, a w dorosłym życiu mieć np. problem 
z oceną odległości podczas prowadzenia pojazdów i parkowaniem!).

8.Nieestetyczny chód.

9.Nieumiejętność prawidłowego upadania i wstawania. Trening upadania i podnoszenia się po upadku kształtuje u dziecka takie cechy jak wytrwałość, odwaga i pewność siebie, a także zapobiega potencjalnym urazom przy niefortunnym upadku
w późniejszym wieku.

10.Strach przed porażką i podejmowaniem działania w przyszłości.

11.Strach przed samodzielnym poruszaniem się.

12.Wzrasta ryzyko, że dziecko jako kilkulatek będzie chodziło na palcach
i nieprawidłowo obciążało stopy (wzmożone napięcie mięśni kończyn dolnych – dziecko w chodziku odpycha się głównie palcami stóp!).

13.Spowolnienie ogólnego rozwoju
i zmniejszenie ciekawości świata (dziecku trudniej zmienić kierunek poruszania się 
w chodziku niż podczas np.pełzania, czy czworaków, przez co zazwyczaj będzie poruszało się po prostu do przodu, nie zwracając uwagi na przedmioty położone po swojej lewej lub prawej stronie).

14.Wkładając dziecko do chodzika i innych podobnych mu urządzeń, pomijamy często bardzo ważny dla rozwoju dziecięcego mózgu etap, a mianowicie czworaki. Pominięcie tego etapu, bądź jego ograniczenie, przyczynia się do problemu „wiotkiej ściany brzucha”– co ma duże, negatywne konsekwencje m.in w aspekcie uroginekologicznym!!!

15.Uciskające okolice krocza siedzisko – to także negatywne konsekwencje w aspekcie przyszłego zdrowia zwłaszcza dziewczynek.

Wybór należy do Was 💪😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *