NERW SROMOWY = PUDENDAL NERVE

Pisząc dla Was o bolesnym współżyciu wspomniałam przy okazji VOLVUDYNI o nerwie sromowym. Nerwie niezwykle dla nas ważnym, ale i mogącym sprawić wiele bólu, czy dyskomfortu jeśli dochodzi do jego uszkodzenia, uwięźnięcia.

Postaram się przybliżyć Wam nieco jego anatomię i zakres unerwienia abyście mogli zrozumieć jego znaczenie i dlaczego dolegliwości prezentują taki, a nie inny obraz.

Przebieg:

źródło: SlidePlayer

Wychodzi z miednicy przez dolną część otworu kulszowego większego, następnie owija się wokół kolca kulszowego i z powrotem wraca do miednicy przechodząc przez otwór kulszowy mniejszy. Dostaje się on do dołu kulszowo-odbytniczego (łac. fossa ischiorectalis) i biegnie tutaj po jego bocznej ścianie, przyśrodkowo do guza kulszowego. Wchodzi do kanału sromowego (łac. canalis pudendalis), utworzonego przez rozdwojenie powięzi zasłonowej, w tylnej części tego kanału dzieli się na gałązki końcowe czyli nerwy kroczowe (łac. nervi perineales) i nerw grzbietowy prącia/łechtaczki (łac. nervus dorsalis penis/clitoridis).

W skrócie, guz kulszowy – to ten na którym siedzicie(jeśli podłożycie pod pośladki dłonie i poczujecie wbijający się w nie kostny element to właśnie ON)

Domyślacie się już pewnie, że jeśli jest problem w obrębie n. sromowego będzie to najbardziej odczuwalne właśnie w pozycji siedzącej!!! Ale zanim objawy jeszcze chwilę o samym nerwie.

Zakres unerwienia:

Nerw sromowy jest nerwem mieszanym unerwiającym zarówno u kobiet i mężczyzn:

 • zewnętrzne narządy płciowe:    skóra krocza i narządów płciowych zewnętrznych z wyjątkiem wzgórka łonowego i przedniej części moszny/warg sromowych

Włókna układu autonomicznego biegnące z tym nerwem unerwiają trzewia i naczynia miednicy.

Funkcje nerwu sromowego to przede wszystkim unerwianie miejsc intymnych wraz z odbytem i cewką moczową. Dzięki obecności tego nerwu obie płcie są zdolne do odczuwania przyjemności ze współżycia i odczuwania orgazmu.

Przyczyny problemu w tym obszarze:

W przypadku nerwu sromowego uszkodzenie nazywane jest inaczej neuralgią. Neuralgia nerwu sromowego w nazewnictwie medycznym określana jest syndromem Alcocka, a bardziej potocznie – chorobą rowerzystów.

Neuralgia może powstawać na skutek:

 • uszkodzenia lub urazu mechanicznego: obserwowane u zawodowych sportowców, głównie rowerzystów, skutek ciężkiego porodu, upadku na pośladki, operacji ginekologicznych (m.in. histerektomii),
 • stanu zapalnego dróg moczowych i rodnych,
 • nowotworu
 • czynników genetycznych

Objawy:

 • silny ból, nadwrażliwość, pieczenie miejsc intymnych – zaburzenia życia seksualnego (brak orgazmu, bolesny orgazm),
 • swędzenie i drętwienie krocza, odbytu,
 • uczucie pełności w pochwie lub odbycie,
 • ból nie budzi w nocy!!!
 • często pogorszenie występuje w pozycji siedzącej, w głębokim przysiadzie, ale charakterystyczna jest poprawa w siedzeniu na toalecie (odciążenie),
 • może być ograniczony tylko do jednej strony ciała lub obejmować obie,
 • kłopoty  z wypróżnianiem się – zaparcia, ból,
 • nietrzymanie moczu lub stolca albo uczucia przewlekłego parcia na pęcherz, trudność z rozpoczęciem mikcji, naglenie, częstomocz, konieczność oddawania moczu w nocy.

Część z tych symptomów może mieć również podłoże związane z infekcją jak i zaburzeniami statyki dna miednicy, dlatego pacjent zgłaszający takie dolegliwości powinien być w pierwszej kolejności poproszony o wykonanie posiewu moczu, a następnie poddany dalszej diagnostyce.

W fizjoterapii uroginekologicznej jesteśmy w stanie pracować z tym obszarem technikami zewnętrznymi – PINCZ ROLL / MOBILIZACJA jak i technikami wewnętrznymi per vaginam (dopochwowo), per rectum (doodbytniczo).

Bibliografia: Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom II,V. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998. ISBN 83-200-1230-9. Adam KrechowieckiFlorian CzerwińskiZarys anatomii człowieka. Szczecin: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004. ISBN 83-200-3362-4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.